Python İle Masaüstü Uygulama Geliştirme – 4

Bu bölüme kadar epeyce bir şey öğrendik ve basit bir indirme yöneticisi yazdık. Şimdi geliştirdiğimiz bu programı biraz daha işlevsel hale getirelim.

  • İndirme işleminin başarılı ya başarısız olduğunu kullanıcıya bildiren bir mesaj gösterebiliriz.
  • Ayrıca indirme konumunu elle yazmak yerine, kullanıcıya bir dosya yöneticisi penceresi sunarak daha kullanıcı dostu bir şekilde bu işlemin gerçekleşmesini sağlayabiliriz.

İlk olarak geri bildirim mesajlarıyla başlayalım.

Geri Bildirimler

Geri bildirimleri download() metodu içinde vereceğiz çünkü indirme işlemini burada gerçekleştiriyoruz. QMessageBox sınıfını kullanacağız. QMessageBox warning, information gibi metotlarla bize hazır arayüzler sunuyor.

download() metodumuzu yeniden düzenleyelim. Basit bir try - except bloğu ile indirme başarılı mı değil mi kontrol edip, buna göre geri bildirim vereceğiz.

Dosya Yöneticisi

Şimdi dosyayı kaydeceğimiz konumu daha rahat seçebilmek için programa “Göz at” işlevi ekleyelim. Bunun için önce bir buton oluşturmamız lazım. Daha tabii ki bu butona bir event handler bağlayacağız. Bunun içinde browse() isimli bir metot oluşturacağız.

browse_button isminde QPushButton oluşturup, layouta eklediğimizi varsayarak event handler’ı bağlıyorum:

Artık göz atma işlemini gerçekleştireceğimiz browse() metodunu yapılandırabiliriz.

QFileDialog.getSaveFileName() ile açılacak olan göz atma penceresinin özelliklerini belirtiyoruz ve geriye string olarak değer alıyoruz.

Aldığımız bu string değerini, dizini girdiğimiz line edite atıyoruz. QDir.toNativeSeparators() işletim sistemine göre değişen “/” ya da “\” işaretlerini otomatik olarak belirliyor.

  • caption ile pencere başlığını belirledik.
  • directory varsayılan olarak açılan konumu belirtiyor.
  • filter ile kayıt yapılacak dosya uzantılarını belirtiyoruz.

Bir Cevap Yazın