İçeriğe geç →

Okunabilir Kod Yazmak

Selam,

Programlama eğitimi verilirken, genel olarak belirli kurallar ve kodların işlevleri anlatılır. Ama kodları yazarken nasıl daha okunabilir olacağına dair pek bilgi verilmez. En azından benim internette rastladığım kaynaklarda böyle.

Bu önemli bir konu. Çünkü tek başınıza bir yazılım geliştirseniz bile, birine kodları gösterip yardım istediğinizde karşınızdaki kişininin sizin neler yaptığınızı anlaması için kodların okunabilir ve belirli standartlarda olması gerekir. Ayrıca yazılımlar genelde ekip olarak geliştirildiği için herkesin kafasına göre hareket ederse işler oldukça güçleşir.

Burada bahsetmek istediğim çözüme giderken herkesin aynı yoldan çözüme ulaşmaya çalışması değil. Yazdığım kodlara daha sonradan ben ya da başkası baktığında rahatça okuyabiliyor mu? Bildiğimiz okuma; gazete, dergi okur gibi rahatça kodlar okunabiliyor mu ve anlaşılabiliyor mu?

Aslında kod yazmanın kesin bir standartı yok. Örneğin, birçok yazılım dilinde değişkenlere isim verilirken küçük harfle başlanır. Bu bir gelenek sayılır. Ama bu kesinlikle uyulması gereken bir kural değildir. İstersem değişkene isim verirken hepsini büyük harflerle yazarım. Ama yazılım dillerinde sabitlere isim verirken büyük harflerle yazmakta bir gelenek haline gelmiştir. Bu durumda başka bir yazılımcı kodlarımı okurken kafa karışıklığı yaşayabilir.

Tüm diller için hemen hemen aynı olan bazı gelenekler oluşmuş zamanla. Diller arasında ufak tefek farklılıklar olsa da bazı temel standartları öğrenmek ve bunları alışkanlık haline getirmek, daha kaliteli yazılımlar ortaya çıkarmamıza yardımcı olacaktır.

Bu konuda internette bir çok kaynak mevcut. Biraz araştırma yaptıktan sonra genel mantık çabucak kavranabilir. 2 güzel kaynak buldum. Özellikle 2. kaynak daha genelleşmiş standartları içeriyor. İlk kaynak C# için yazılmış olsa da iki kaynakta yer alan bilgiler hemen hemen aynı. Bunun sebebi daha önce de dediğim gibi, tüm diller için hemen hemen aynı gelenekler oluşmuş olması.

  1. Visual C# Kodlama Standartları
  2. Okunabilir Kod Yazım Standartları: “Şiir Gibi Kod Yazmak”

Kategori: Genel

Yorumlar

Siz de düşüncelerinizi paylaşın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.